NOVINKY

Trendy v zateplování budov

Trendy v zateplování budov

Zateplování je nejpopulárnější cestou ke snížení energetické náročnosti budov a koncoví zákazníci ho často chápou i jako významné zhodnocení nemovitosti. Ovšem zateplování má i svá úskalí. U zateplení často nebývá náležitě vypracovaný projekt, zohledňující rosný bod. Proto se pod fasádou začínají usazovat plísně. Výjimkou není ani napadení hmyzem nebo usídlení ptáků a kun. U některých zateplovacích materiálů je také problémem jejich horší požární odolnost. Odklon od zateplování je znatelný i ve směrnicích Evropské unie, které předpokládají do roku 2020 snížení oxidu uhličitého o 20%, což má přímý vliv na zvýšení požadavků v oblasti energetické náročnosti budov. Existuje však alternativa - jednoduché, jednovrstvé zdění bez rizik spojených se zateplením.

Bude se v roce 2020 ještě zateplovat?

Mezi výrobce stavebních systémů, kteří jsou na přísnější normy připraveni, patří společnost Xella CZ vyrábějící pórobetonové tvárnice Ytong a společnost Heluz. S jednovrstvým zděním bez zateplování mají dlouhodobé zkušenosti. „Myslím, že zateplování se bude přednostně dělat z hodnotnějších materiálů, než je polystyren, což ukazují trendy v okolních zemích, např. v Rakousku, kde se hojně užívá zateplování konopné. Zánik polystyrenového zateplování bude souviset i se zdražováním skládek – například v Německu byl polystyren dlouhou dobu hodnocený jako nebezpečný odpad. Budoucnost má minerální zateplování, a to zejména díky nehořlavému a chemicky neutrálnímu materiálu. Dobrou náhradou do budoucna budou i minerální desky na bázi vápna a písku (což jsou prvky, kterých jsou na planetě velké zásoby, my z nich vyrábíme tepelněizolační desky Multipor) – sice jsou dražší, ale velmi snadno se zpracovávají a jsou chemicky a fyzikálně velmi stálé. Své místo na trhu bude mít i pěnové sklo, jeho výrobní proces je sice náročnější, ovšem má nekonečnou životnost.

Vývoj posledních 10 let přinesl materiály, které jsou schopny zateplování kvalitativně nahradit i v jednovrstvém zdivu. Např. v Německu nabízíme materiál označovaný Ytong PP 1,6–0,25 s tepelnou vodivostí 0,07 W, který se touto hodnotou začíná blížit izolantům. Na českém trhu nabízíme Lambdu YQ s tepelnou vodivostí 0,083 W. Díky tomuto vývoji se podařilo realizovat konstrukce, které nepotřebují zateplení a nebudou ho potřebovat ani nadále. Plášť tedy pomalu dosahuje svého vrcholu a dělat v tom směru výrazně lepší řešení už nemá smysl – aktivní domy se tedy budou specializovat spíše na technologie, které umožní jejich autonomní provoz.

V České republice máme ve stavebnictví velkou setrvačnost, třeba zateplené budovy se prosazovaly minimálně 10 let. Když se dnes zeptáte realitních kanceláří, tak zjistíte, že když je dům nezateplený, vnímají to možní kupci jako handicap. Zateplené budovy mají velké výhody pro architekty i stavaře. Zateplovací systém totiž může zachránit různé chyby, kterých se při stavbě někdy dopouštějí. Když např. udělají tepelné mosty, tak si to celoplošným zateplovacím systémem zakryjí, aby budovu zachránili. V tomto ohledu je zateplování určitě snazší.

V budoucnosti nás čeká i více velkoplošných panelových systémů a částečná prefabrikace v halách, podobně jako je tomu v Rakousku. Zdi z cihel se skládají přímo v hale a vozí na stavbu ve velkých blocích. Částečná prefabrikace umožňuje pracovat bez ohledu na roční období nebo počasí. Ze zahraničí máme zkušenosti s tím, že dělníci ve 4 hodiny prohlásili, že jsou odpočatí a mohou jít klidně na fušku. S velkými bloky jim totiž odpadá spousta práce.

Koncoví zákazníci přijímají materiály bez zateplení velmi dobře a vůbec se jim nebrání. I proto, že jednovrstvé zdivo vyžaduje jenom jednu profesi, a to zedníka, nemusí tam být fasádník. Zjednodušuje se postup stavby a nevyžaduje další specializace. Jednoplášťovým budovám obecně pomáhá i to, že podobným směrem kráčí i ostatní výrobci zdících materiálů. Nejsme tedy sami, kdo prosazuje jednoplášťové masivní zdivo.

Jednoplášťové budovy jsou v našem prostředí tradiční a celá realizace je jednodušší. Nezateplené budovy je snazší opravit, omítnout a při různých rekonstrukcích nehrozí problémy. Pro rekonstrukce bych pak obecně doporučil vnitřní zateplení Multipor. Díky vnitřní aplikaci zachováte fasádu, je tedy výhodné zejména pro památkově chráněné budovy. Vyřešíte tím i problém s plísněmi v rozích. V letošním roce šla jeho cena navíc výrazně dolů, proto se stává velmi žádaným izolantem pro vnitřní i venkovní zateplení. Je minerální, netečný vůči chemickým materiálům, snese 1000stupňovou teplotu a zároveň díky tomu, že nemá dutý zvuk, neláká strakapoudy ani jinou zvěř.“

Ing. Petr Mareček, Xella CZ

Lambda YQ vyniká kombinací pevnosti, hmotnosti a tepelné vodivosti

Pro jednovrstvé zdění bez zateplování vyvinuli v Xelle řadu pórobetonových tvárnic Lambda YQ. Tvárnice splňuje požadavky na lehký materiál značky P2 a její součinitel tepelné vodivosti je 0,077 v suchém stavu (což je vůbec nejnižší hodnota v rámci celého sortimentu Ytong v ČR). Vyrábí se v šířce 375, 450, 500 a 550mm. Při použití Lambdy s velkou rezervou vyhovíte požadavkům na nízkoenergetické i pasivní domy, zkrátíte fázi hrubé stavby, spotřebujete méně materiálu a vznikne homogenní stavba bez rizik tepelných mostů. Spolu s Lambdou YQ do systému přibyly další komponenty pro celkové řešení stěny, včetně povrchových úprav. Doporučujeme navštívit jejich fragment domu u nás na Kaštanové. Jejich technici vám rádi představí veškeré výhody systémového řešení a jednovrstvého zdění.

Ytong zateplení

Nenosné zdivo zamezí tepelným ztrátám i šíření hluku od sousedů

Společnost HELUZ představuje cihelný blok HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená složený ze dvou cihelných tvarovek spojených přes minerální vlnu, který je určený pro vyzdívky nenosných stěn. Rozměry 333mm na délku, 210mm na šířku a 249mm na výšku s broušenými ložnými plochami potěší především developery, protože zvětšují obytnou plochu staveb. Dochází k úspoře zastavěné plochy o 40 až 90mm oproti klasickému řešení. Nová cihla obsahuje rovné čtyři centimetry izolační hmoty, proto zamezí tepelným ztrátám. O 45 % lepší součinitel tepelné vodivosti a součinitel prostupu tepla podstatně omezí unikání tepla z vytápěného bytu k "šetřícímu" sousedovi nebo do chladnějších prostor chodby. Na základě podnětů developerů i stavebních firem posílila společnost HELUZ vzduchovou neprůzvučnost své nové tvarovky. díky tomu už koncoví zákazníci neuslyší, o čem se baví sousedi u večeře. 

„Budovy se zateplovacím systémem tvoří zhruba polovinu vznikajících budov v našem segmentu, proto si myslím, že zateplování jen tak neodzvoní. Jednovrstvé zdivo je vhodné pro jednoduché tvary budov (velké množství rodinných domů). V případě náročnějších dispozic domu, při kombinací různých typů konstrukcí nebo stěn architektonicky náročnějších tvarů je vhodnější opatřit konstrukce zateplením. S ohledem na rozmanitost stavebních konstrukcí si tedy myslím, že zateplovat se bude vždy. Například u rekonstrukcí to vidím jako jedno z nejlepších řešení pro snížení energetické náročnosti budovy.

Jednovrstvé zdění představuje ve stavebnictví takovou střední třídu s dobrým poměrem ceny a kvality. Pro architekty a projektanty neznamená velké změny v navrhování, pouze musí jako u každé stavby dávat pozor na jednotlivé konstrukční detaily. Ani na realizaci není jednovrstvé zdění náročnější, ba naopak. Jednovrstvé zdění je spíše pokračováním dlouholeté tradice a rozhodně neklade na stavaře či zedníky vyšší nároky. Práci ovšem musí zastávat profesionálové. Velkou nevýhodou zateplování je právě to, že skryje podstatné nedostatky konstrukce např. statického charakteru, které se ovšem mohou projevit později, např. trhlinami v omítkách.

Obecně usilujeme o to, abychom se v domech cítili dobře –  zvyšovali vnitřní komfort, omezovali riziko vzniku plísní v rozích a vylepšovali tepelněizolační vlastnosti domů. U rekonstrukcí je tedy zateplení pro snížení energetické náročnosti nejvhodnější cesta vedle možnosti použití moderních technologií pro vytápění. Samozřejmě je vždy nutné zateplení kombinovat s určitými technologiemi vytápění a větrání. Zákazníci na nezateplená konstrukční řešení domů reagují různě. Někteří si myslí, že dům musí mít tepelnou izolaci stěn vždy. To je takový zažitý názor z 90. let, ovšem když se podíváte na zateplené paneláky z 90. let, tak si určitě nejde nevšimnout jejich zelených fasád a plesnivých rohů uvnitř budov. I proto velká část zákazníků nakonec na jednovrstvé zdivo slyší. Podstatným argumentem je pro ně zejména trvanlivost zdiva, fakt, že fasáda je nenáchylná k růstu řas a zachovává si dlouhodobě estetickou kvalitu. Velkou praktickou výhodou nezatepleného zdiva je i možnost použití mnoha povrchových úprav. Poměrně pádným argumentem je i fakt, že jednovrstvé zdivo je zpravidla na provedení rychlejší než zdivo s další vrstvou zateplení. Z praktického hlediska může jednovrstvé zdivo ušetřit čas výstavby o 14 dní až o 1 měsíc, což je zajímavé pro investory i stavební firmy.“

Ing. Pavel Heinrich, HELUZ

Zaujalo vás využití tohoto cihelného bloku? Přečtěte si postup zdění. Prohlédněte si zdicí systémy na vlastní oči v Centru hrubé výstavby na Kaštanové

Značky v novince

Heluz

Od základu po komín. Heluz nabízí kvalitní cihly s různými parametry, stropy, překlady i komíny pro tuhá, kapalná či plynná paliva. Nabízí vysoký komfort při stavbě nízkoenergetických i pasivních domů. Díky širokému výběru cihel například z řady FAMILY si vybere i ten nejnáročnější zákazník. Cihlářská hlína je krásný přírodní materiál s jedinečnými vlastnostmi. Dobře vypálená, je tvrdá jako kámen, zároveň však prodyšná, s přesnými detaily. Přijďte si ji prohlédnout.

YTONG

Hledáte moderní stavební materiál, odborné poradenství a podporu u svého projektu? Kompletní stavební systém Ytong, vápenopískové tvárnice Silka a minerální zateplení Multipor vám nabízí ucelené řešení stavby, včetně detailů, jako jsou povrchové úpravy. Zatím jsou to pro vás těžko představitelné pojmy a rádi byste získali zkušeného průvodce? Na Kaštanové vás čeká nejen fragment domu, na kterém si představíte skladbu materiálu a budoucí fungování. Můžete si zde dohodnout schůzku s technickým poradcem, který vám doporučí, jak dosáhnout odpovídajících norem, seznámí vás s možnostmi výstavby s firmou či svépomocí a předá vám také užitečné kontakty.

Novinky & akce

Kabaret na Kaštanové 2024

Kabaret na Kaštanové: Oslava 9. narozenin s nádechem elegance Narozeniny Centra bydlení a designu Kaštanová j...

Nové vířivky Villeroy & Boch v Centru designu a bydlení na Kaštanové

Firma Eurowellness specializující se na dodávku špičkových wellness produktů, přináší do Centra designu a byd...

Představujeme Betonepox®: epoxidovou stěrku, která vnese barvy do vašeho domova

Betonové stěrky zažívají boom nejen v industriálních interiérech, ale všude tam, kde se od povrchů vyžaduje p...

Odběr novinek

Zadejte vaši emailovou adresu a my vám budeme posílat všechny novinky, trendy a zajímavé akce.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.