Zatímco ještě před pouhými pětadvaceti lety byly nejen obývací pokoje, ale i další interiérové prostory koncipovány v duchu myšlenky „Co nejvíce nábytku!”, takřka veškerá podlahová plocha byla zakryta kobercem a českým domácnostem vládly masivní dřevěné parkety, dnešní interiéry již akcentují podlahu jako výrazný interiérový prvek s důrazem na technické parametry a užitné vlastnosti - snadnou údržbu, trvanlivost, odolnost a bezpečnost.
Vinylové podlahy
“Trendy materiálem, který již pár let vládne trhu s podlahovinami, je jednoznačně vinyl,” má jasno produktový konzultant podlahového studia Supellex Tomáš Vondrášek. Vinyl má podle něj - stejně jako dlažba - dobrou tvrdost, je však výrazně pružnější, a proto má i nižší kročejový hluk. Přestože Tomáš Vondrášek vinylovou podlahu s dlažbou nechce srovnávat, protože se tyto druhy povrchů dokáží vzájemně doplňovat, odborník ze společnosti Supellex podotýká: “Vinylové dílce, neboli Luxury Vinyl Tiles dokáží dlažbu velmi věrohodně imitovat. Oproti dlažbě je ale vinyl příjemnější a teplejší.”
Lepené vinylové podlahy jsou vhodné také do místností, kde vládne vlhko. Mají totiž nepropustné spáry a vydrží tak i klasické koupelnové “cákání”. “Vinyl je poměrně snadno udržovatelná podlahovina, která nádherně imituje dekory dřeva, kamene či dlažby, ovšem s rozdílem pocitově výrazně teplejšího povrchu,” říká Tomáš Vondrášek.
Vinylová podlaha je vhodná také k podlahovému vytápění, protože disponuje nízkými hodnotami tepelného odporu a teplo tak pronikne snáze podlahou. Vinylové krytiny jsou na dotek teplejší, a to i když je topení v podlaze momentálně vypnuté. “Výrazně však záleží na způsobu pokládky a na vhodně zvolené podložce,” upozorňuje Tomáš Vondrášek.
Zatímco privátní bydlení akcentuje především pohodlí, prostory komerční (kanceláře, shopping centra apod.), musí být především funkční. Faktorem X je přitom odolnost proti zátěži. Díky své schopnosti odolávat vysoké zátěži, je první volbou v komerčních a frekventovaných prostorách dlažba. Její tvrdost je v těchto případech argumentem číslo jedna. Nicméně, alternativ je více. Začněme vinylem. “Doporučuji vinyl s vyšší třídou zátěže. Má velkou odolnost a v případě plovoucí pokládky lze poškozené dílce snadno vyměnit. Je i velmi nenáročný na údržbu, takže lidé jsou pořád v čistém prostředí,” popisuje výhody vinylu v komerčních interiérech Tomáš Vondrášek.
Trend
Soudě podle aktuální produkce, do propadliště dějin odešly hladké povrchy. Výrobci přešli na dekory s “V” drážkami, které elegantně evokují vzhled prken. Takzvaný gravír napodobuje techniku kartáčování dřeva a kromě polomatné klasiky se nabízejí matné nebo vysoce lesklé dekory. Posledním trendem je tzv. synchronní struktura, která narozdíl od náhodného zplastičtění povrchu obvykle neodpovídajícího rozmístění suků a prasklin v dekoru, dokonale kopíruje kresbu dřeva. “Zároveň se objevuje více kamenných a betonových imitací. Tento vývoj souvisí s interiérovými trendy i s možností volit alternativu k chladnější dlažbě,” vysvětluje Tomáš Vondrášek.
Keramická dlažba
Keramická dlažba se primárně vyznačuje svou odolností, tvrdostí, tepelnou vodivostí a širokou nabídkou vzorů a designu. “Dnes si lze vybírat mezi dekory dřeva, které jsou hřejivé a útulné, nebo dekory textilu, hodící se převážně jako dlažba do obývacích pokojů a také lze vybírat imitace betonu, kamenů, stěrek a jiných industriálních materiálů. Nabídka je skutečně různorodá a najít si to své může opravdu každý,“ komentuje možnosti dlažby Tomáš Kubeš ze společnosti Keraservis.
Je neoddiskutovatelným faktem, že výrazným benefitem keramické dlažby je kromě její tvrdosti i její nenasákavost. Z tohoto důvodu je jako dlažba do koupelny nebo k bazénu nejpraktičtějším řešením. Výhody slinuté dlažby jsou dány samotnou technologií výroby. Hodnoty nenasákavosti u tohoto typu dlažby dosahují méně jak 0,3%. Zákazníci tak v dlažbě získají vysoce odolnou a trvanlivou podlahu. “Další nesporně důležitou hodnotou, kterou je potřeba u dlažby sledovat, je její protiskluzovost,” upozorňuje Tomáš Kubeš ještě na jeden nezanedbatelný aspekt dlažby. “Při výběru je potřeba se zaměřit na označení, které je specifikovánotermíny R9 až R13, s tím, že nejvyšší hodnota dosahuje nejvyššího stupně protiskluzovosti a lze ji tak bez obav použít do koupelen, saun a dalších prostor.”
Také při podlahovém vytápění se dlažba ukazuje jako ekonomicky velmi výhodná. “Ze své podstaty je dlažba skvělým vodičem tepla, a proto i rychleji vede teplo, které je schopná si udržet podstatně déle,” reaguje Tomáš Kubeš ze společnosti Keraservis.
Trend:
“Největším hitem posledních let je velkoformátová dlažba,” říká bez rozmýšlení Tomáš Kubeš. Ta si prý našla své zájemce nejen díky jednotnému a nerušenému vzhledu, ale také díky svým dalším pozitivním vlastnostem. “Je hygienická, protože díky menšímu množství spár je redukován prostor pro usazení nečistot a bakterií. Je praktická a také umí opticky zvětšit místnost. Nespornou výhodou je možnost využití velkoformátové dlažby jako obkladu – tím se docílí jednotného vzhledu interiéru. Toto řešení se stalo oblíbeným designovým trendem komerčních prostor,” vypočítává plusy velkoformátové dlažby Kubeš.
Obecně by se dalo říct, že žijeme v období, kdy se stále rozšiřuje nabídka dekorů a designových sérií. Proto dnes na trhu existuje téměř nekonečná nabídka různých tvarů - čtvercové, obdelníkové, hexagonové, které umí pokládkou vykouzlit jedinečné designové tvary. A také je k výběru nespočet dekorů - beton, mramor, dřevo, textilie i naprosto věrné imitace přírodních materiálů.
Přírodní kámen
Samostatnou kapitolu tvoří dlažby z přírodního kamene. Ta se dnes nejčastěji prosazuje zejména u bazénů. “Nicméně, je potřeba pracovat s informací, zda se jedná o chlorovanou nebo slanou vodu. Uživatel musí věnovat zvýšenou pozornost i kompletní stavbě chemie. Některé kameny - granity a kvarcity - pak lze použít i jako obklad do bazénu kupříkladu ve formě mozaiky,” naznačuje možnosti Vladimír Dobr ze společnosti DEKSTONE.
Dlažby z různých druhů kamene - granitu, vápence, krystalického vápence (mramoru), břidlice nebo kvarcitu - jsou relevantní podle Vladimíra Dobra i k podlahovému vytápění.
“U dlažeb v office centrech a nemocnicích se převážně využívá odolnosti žul. Kupříkladu u vstupních hal, polyfunkčních domů nebo hotelů jsou preferovány vápence včetně mramorů,” říká Vladimír Dobr.
Trend:
Ani v případě povrchů z přírodního kamene si dnes na první místě nemůžeme představit leštěný kámen. Naopak, hojně se používají matné povrchy jako jsou například mat, satina a patina. “Z pohledů trendů jsou oblíbené zejména vápencové horniny, konkrétně traverty a v poslední době se i více vrací používání mramorů,” predikuje budoucí trendy Vladimír Dobr.
Imitace přírodního kamene, tedy umělý kámen, kde najdeme oproti přírodnímu kameni oblíbený čistý design, ale dnes i velmi povedené imitace mramorů, je podle zástupce DEKSTONE také na vzestupu. Zde hovoříme zejména o výrobě pracovních kuchyňských desek.
Epoxidové stěrky
Zajímavou možností jsou epoxidové stěrky, které se velmi často prosazují ve sprchových koutech - jak na podlahách, tak stěnách. Se stěrkami je bohužel často spojena neodborná aplikace a vhodnost použití. “I dnes se ještě setkáváme s klienty, kteří mají dva roky starou koupelnu ve stěrce, ale jelikož jim byl amatérsky aplikován nevhodný materiál, zpravidla vápencocementová stěrka ošetřená lakem, po letech v zátěži sprchového koutu se stěrka loupe a flekatí,” vyvrací Radovan Najman ze společnosti Němec mýtus o nekvalitě stěrek.
Vhodné k aplikaci na exponovaná místa jsou také epoxidové stěrky Betonepox, které jsou jedinečné svou odolností, pevností a barevnou neměnností - tedy pokud nemluvíme o bílém epoxidu. “Tento typ stěrky často používáme do vstupů administrativních budov, jelikož zvládají podstatně větší zátěž než dříve aplikované cementové podlahy,” nabízí zajímavé řešení Radovan Najman.
Trend:
“Poslední dobou pociťuji největší poptávku po možnosti individualizace,” komentuje aktuální trendy Najman a pokračuje: "Stále častěji do stěrky aplikujeme různé obrazce. Jedná se především o vrstvení stěrky dle jednorázové šablony, například vystupující firemní loga, a o domalované obrazce, připomínající například zašlou dlažbu." Podle Najmana se hodně upouští od lesklých materiálů, vládne především kombinace betonu a dřeva. Interiéry se zjemňují a dopřává se vyniknutí doplňkům, které není po čase problém měnit a tím si interiér znovu oživit.
Článek vznikl v rámci magazínu OKO 2019, listovat v něm si můžete ZDE nebo se můžete stavit do našeho Centra pro svoji vlastní kopii.