Podle návrhu architekta Mariána Minaroviče vznikla velkolepá stavba, která na první pohled vybočuje a zároveň dokonale zapadá do okolní krajiny. „Dům – solitér stojí v agrárním území na periferii slovenské obce Skačany a tvoří ho dva paralelní, vzájemně propojené objekty archetypálního průřezu posazené na uměle vytvořeném vršku. Přízemí ve vnitřnostech „kopce“ skrývá hospodářsko-relaxační část. Horní obytné podlaží sestává ze dvou domků, které odkazují na hospodářské stavby – stodoly v širším okolí. Prosklené štítové fasády obou bloků umožňují nerušené výhledy do okolní krajiny,“ říká Minarovič.
Velkoprostor s důrazem na sklo
V domě je respektováno rozdělení na denní a noční prostor. Denní část domu tvoří obývací pokoj, jídelna a kuchyň. Tyto tři „místnosti“ jsou spojené do jednoho velkoprostoru, který je opticky zvětšený díky prosklené štítové fasádě a šikmému podhledu. Denní prostor přechází přes jídelní stůl do ústřední části domu, kterou tvoří prostorná hala, ke které je prosklenou chodbou připojena „druhá stodola“, která obsahuje dva menší pokoje s hygienou. Noční část domu investora tvoří pokoj pro hosty, koupelna a ložnice, která má svou vlastní koupelnu a šatnu.
Na Ytong je spoleh
Při výběru materiálu se architekt mohl opřít o pórobetonové zdivo Ytong. „Ytong jako materiál mám rád a použít ho jako zdivo na obvodových stěnách mělo u domu, který měl mít vysoký standard tepelné izolace, stabilitu, odolnost a příjemné vnitřní klima, smysl. Je to zdivo s dobrou akumulační schopností, kterou například dřevostavba nemá. Přitom Ytong je lehký materiál, se kterým se dobře pracuje. U střechy mi šlo hlavně o ochranu proti přehřívání, a i tady jsme s ním komfortně vyřešili vše, co jsme potřebovali. S Ytongem pracuji rád také proto, že mi svým systémem a jednoduchostí připomíná Lego. Parádně se s ním operuje, a navíc jde o přírodní materiál,“ vysvětluje Minarovič.
Přirozená součást okolí
Připouští však, že z původního návrhu musel upustit a kvůli terénu i osobním okolnostem investora plánovaný dům předělat. „Celé jsme to museli přehodnotit, a proto obytná část domu stojí na uměle vytvořeném vršku, ukrývajícím hospodářskou část. V přízemí je hobby prostor, kde člověk může být v přímém kontaktu s exteriérem, horní podlaží zase poskytuje pěkný výhled a maximální komfort. To zvednutí domu pak dalo ráz i siluetě – bylo jasné, že dům bude jako solitér ze široka daleka viditelný, a proto jsem dal přednost tvaru stodoly, která je pro tuto zemědělsky orientovanou oblast typická. Celkovou podobu pak ovlivnila i rodinná situace investora – ten jako svobodný bezdětný muž původně zvažoval pouze jeden dům pro sebe, ale nakonec jsme se dohodli, že uděláme vedle něj i druhý. A vyplatilo se, dnes je menší vedle stojící domek, který je prosklenou chodbou spojen s hlavní stavbou, oblíbeným prostorem dětí z blízké rodiny, které ho často navštěvují a využívají na rodinné oslavy a setkání,“ uzavírá Minarovič.
Navštivte expozici společnosti Xella v Centru hrubé výstavby.