Dny jsou stále kratší a kratší, což je neklamným znamením, že se blíží zima. Na nadcházející chladné až mrazivé počasí je třeba připravit také naši zahradu a zahradní vybavení. Přinášíme vám tipy, jak se postarat o vaši vířivku, venkovní dlažbu nebo venkovní pergolu.
Venkovní vířivka v zimě
Mít na zahradě vlastní vířivku má jednoznačně řadu výhod. Kdykoli si dopřejete potřebný odpočinek a zklidníte tělo i myšlenky. Jak ovšem vířivku připravit na zimu. Ze všeho nejdřív pro vás máme výbornou zprávu. Vířivku, kterou pravidelně používáte nemusíte na zimu chystat vůbec nijak. Naopak koupel ve venkovní vířivce v zimě má naše zdraví blahodárné účinky!
Může se ovšem stát, že na zimu odjíždíte na delší dobu nebo máte vířivku na chalupě, kterou využíváte jen během letní sezony. Zkrátka může nastat situace, kdy vířivku zazimovat potřebujete. V tom případě máte dvě možnosti:
1) Vířivku nevypouštějte
Vyčistěte její filtr a upravte chemickou rovnováhu vody. Jedná se o nejšetrnější postup, kterým vaši vířivku nijak neohrozíte.
2) Rozhodnete se vířivku vypustit
V tomto případě se vystavujete riziku zamrznutí zbytkové vody v potrubí, poškození těsnění, korozi kovových částí apod. Vypouštět vodu z vířivky doporučujeme v případě, kdy ji nebudeme používat déle než měsíc.
- Kompletně vypusťte vodu – i ze skořepiny, hadic i čerpadel a použijte kompresor pro její kompletní vysušení
- Vyčistěte vnitřek vany – kompletní kontrolu zazimování si můžete objednat jako službu u našeho partnera Eurowellness, služba obsahuje desinfekci vnitřního potrubí, demontáž regulovatelných trysek a nadávkování chemie
Péče o venkovní dlažbu
Na zahradě nejčastěji najdete betonovou nebo keramickou venkovní dlažbu. Oba dva materiály jsou odolné s dlouhou životností. Při výběru venkovní dlažby je klíčovou vlastností mrazuvzdornost. Taková dlažba je dokonale schopná přežít zimu mírného pásu bez dalších zásahů. Pokud ovšem chcete mít jistotu dobrý pocit, že o dlažbu pečujete, můžete využít impregnace venkovní dlažby. Ta ji ochrání před nežádoucí vlhkostí.
Uložit pergolu do zimního spánku?
Možná jste pro pobyt na zahradě vsadili na jistotu a pořídili si bioklimatickou pergolu. To je pergola, která uvnitř udržuje příjemné ovzduší, i když je horko nebo prší. Pokud navíc vaše pergola disponuje i vytápěním, můžete ji používat i v průběhu zimy. Lamely bioklimatické pergoly jsou navržené pro velkou zátěž a udrží i větší množství sněhu. Přesto jej doporučujeme čas od času smést. Rozhodně doporučujeme před zimou vyčistit žlaby.
Pokud však se rozhodnete pergolu zazimovat, nechte lamely kolmo otevřené, abyste je zbytečně nezatěžovali napadeným sněhem. Nezapomeňte také chránit vybavení pergoly, buď uskladněním mimo pergolu nebo dostatečným zakrytím.
Na zimu je zkrátka dobré se připravit ve všech ohledech. Mráz a sníh však kromě starostí přináší i spoustu radosti. Rádi byste si také užili zimu s pohodlím vlastní vířivky nebo pergoly? Navštivte Centrum bydlení a designu Kaštanová a buďte svému snu o kousek blíž.