Otočné, nebo posuvné? Na stěnu, nebo zapuštěné? Dřevěné, laminátové, nebo skleněné? Typů interiérových dveří je spousta, ne všechny se ale hodí do každého domova, a to jak svojí funkcí, tak designem. Poradíme vám, jak vybrat interiérové dveře, aby nejen skvěle vypadaly, ale také vám dobře a dlouho sloužily.
Staré dobré otočné, nebo stále oblíbenější posuvné?
Zatímco klasické otočné dveře má doma většina z nás, na ty posuvné si mnozí teprve zvykají. Oboje mají v interiéru své místo – záleží na prostoru a dispozicích domu nebo bytu, požadavcích na design a v neposlední řadě i rozpočtu – a rozhodně se nemusíte bát je kombinovat.
Mezi základní typy patří dveře:
- falcové – Otočné dveře na viditelných pantech s vyfrézovankastou polodrážkou, které vyčnívají přes zárubeň.
- bezfalcové – Modernější a estetičtější verze otočných dveří se skrytými panty, zapadající přímo do zárubně.
- reverzní – Otočné dveře, otevírající se v opačném směru, do zárubně. Zavřené vypadají jako dveře bezfalcové.
- posuvné na stěnu – Na kolejnici zavěšené dveře, které se otevírají posunem podél stěny a po otevření zůstávají plně viditelné.
- posuvné do pouzdra – Posunem otevírané dveře zajíždějící do pouzdra ve zdi.
Ačkoli by se mohlo zdát, že dveře do pouzdra, které po otevření elegantně zmizí ve zdi, budou jednoznačně preferovanou variantou, nemusí tomu být vždy tak. Interiérové dveře dnes už totiž nejsou jen funkčním, ale také designovým prvkem, který může být nejen třešničkou na dortu každého interiéru, ale někdy je dokonce i jedním z jeho centrálních prvků. A tak právě dveře na stěnu, viditelné v zavřeném i otevřeném stavu, mohou být tou správnou volbou nejen tam, kde není možnost pouzdra, ale i tam, kde jde prostě „jen“ o vzhled.
Co je uvnitř (i venku), se počítá
Jak otočné, tak posuvné dveře jsou k dispozici v různých materiálech, a to jak výplní, tak povrchů. A na obojím záleží.
I když dveře s voštinovou výplní bývají lehčí a levnější, nejsou tak odolné a netlumí hluk ani zdaleka tak dobře jako dveře z DTD neboli odlehčené dřevotřískové desky. Svou službu tak udělají například v komoře, do dětského pokoje se ale moc nehodí.
Co se týče povrchu, má jeho volba vliv nejen na to, jak dveře na pohled vypadají, ale opět také na jejich odolnost a to, jak snadno se udržují. Zatímco laminátové dveře (kdy je dekor nanášen ve formě fólie) patří mezi ty nejodolnější, a skvěle se tak hodí do prostor s vysokým provozem a zátěží, lakované dveře (na které se dekor nastříkává) jsou většinou variantou finančně nejúspornější. Dveře dýhované (s tenkým plátem dřeva) a masivní se budou líbit příznivcům přírodních materiálů, kteří se ale musí smířit jak s vyšší cenou, tak s tím, že jejich dveře budou „pracovat“ a působením světla se bude časem měnit také jejich odstín.
Nebojte se skla ani barev
Chcete hodně světla, nebo raději soukromí? A co rovnou obojí? Prosklené dveře se stávají standardem nejen v obytných prostorách, ale své místo nacházejí také v koupelnách (ve variantě bezpečnostního kaleného skla). U ložnic a dětských pokojů pak stále ještě hrají prim dveře plné, které mají lepší akustické vlastnosti a neproniká jimi světlo, rušící při spaní.
Zatímco výše uvedeným kritériím je třeba věnovat náležitou pozornost, když chcete, aby interiérové dveře u vás doma dobře plnily svou funkci, jejich dekor a barva jsou už většinou otázkou individuální volby. Při jejich výběru se řiďte barvou, případně dekorem podlahy, s níž by dveře měly vhodně kontrastovat. Nechcete-li šlápnout vedle, raději se poraďte se specialisty.
V showroomech Porte Karpi a Eclisse interiérovým dveřím dobře rozumí a poradí vám s výběrem systému otevírání, výplně, povrchu, dekoru i barvy.
V Centru bydlení a designu Kaštanová si můžete prohlédnout desítky vzorků otočných i posuvných interiérových dveří kvalitních italských značek, expozici systémů a mechanismů pro posuvné dveře i široký sortiment klik, zárubní a kování.
Sjednejte si nezávaznou schůzku a přijďte se inspirovat.