Slyšeli jste to rčení, že malý byt znamená velký problém? Tak na to můžete rovnou zapomenout! Je sice pravda, že s malým bytem a jeho zařizováním se můžou objevit nějaké komplikace, ale pokud se budete držet následujícího desatera, tak se váš malý byt stane obrovsky milujícím domovem.
Pravidlo č. 1: Pracujte s otevřeným a vzdušným prostorem
I když se jedná o malý prostor, tak mu dopřejte volnost - vše potom vypadá mnohem prostorněji a moderněji. Nejčastěji se propojují obývací pokoje s kuchyní a jídelnou. Pokud tedy máte starší a zbytečně členitý byt, nebojte se bourání. Příčky odstraňte a vytvořte jednotný prostor - ten můžete stylově sjednotit a vytvořit opravdovou pastvu pro oči, která bude vaším domovem. Pokud vzdušný prostor doplníte zrcadly a veselými doplňky, bude interiér zase opticky o kus větší.
Pravidlo č. 2: Šetřete prostor posuvnými dveřmi
Tohle je ale velmi praktický tip. Klasické dveře totiž zabírají při otevírání a zavírání poměrně hodně místa. Když se rozhodnete pro posuvné dveře, získáte tolik potřebný prostor, který můžete ihned využít mnohem kreativněji. A nebojte, nezapomněli jsme na naše první pravidlo, kdy tvrdíme, že je důležité zbourat příčky a vytvořit otevřený prostor a dveře tedy nejsou potřeba. Přece jenom do ložnice nebo koupelny je potřebujete. A právě v tu chvíli přicházejí na scénu posuvné dveře. Typu Acoustic, které nepropustí žádné zvuky nebo dveře Novanta, které se svým zalomením hodí například do menších šaten. Stačí se jen přijít inspirovat na showroom Eclisse.
Pravidlo č. 3: Sjednocujte - od podlahy až po strop
Dalším tipem, pro zařízení malého bytu, je sjednocování velkých ploch do jednotných vizuálů a stylů. Například podlaha - na showroomu Supellex nejčastěji majitelé sahají po vinylové podlaze. U něj můžete vybírat opravdu ze širokých možností a najít si tak vzhled, který krásně vynikne jak v kuchyni, tak i v ložnici. Stejně tak to ale platí i na zdi - zkuste se porozhlédnout například v nabídce tapet společnosti Optimal Interier Design a najít decentní světlé řešení, které budete moci využít ve většině koutů bytu. Opticky jej tak protáhnete a zvětšíte.
Pravidlo č. 4: Volte teplé odstíny barev
S předchozím pravidlem tak souvisí i volba barev. Obecně se do menších prostor vždy doporučuje vyhýbat tmavým tónům, které by zmátly a vytvářely tak ještě menší prostor. Zkuste se spíše porozhlížet po světlých, veselých a teplých tónech. Nejenže navozují lepší atmosféru a náladu, ale především umí opticky zvětšit prostor.
Pravidlo č. 5: Rozehrajte hru světel a stínů
Zkuste při výběru osvětlení popustit uzdu fantazii a představovat si, jak budou světla vrhat stíny a kde je proto můžete umístit. Dalším tipem jak opticky zvětšit byt, je totiž zajistit dostatek světla. V nejlepším případě světla přirozeného z oken, nebo právě doplňkovým osvětlením. Ať už zvolíte řešení typu LED nebo klasické žárovky, tak si s jejich rozmístěním zkuste hrát - tohle je detail, který rozhodně stojí za to! Na showroomu Hormen vám rádi ukážou, jaké na vás čekají možnosti.
Pravidlo č. 6: Vybírejte velké skříně až ke stropu
Nejenže vysokými skříněmi ke stropu teplých barev opět trochu otevřete interiér, především ale získáte další a tolik potřebný úložný prostor. Ať už tedy v kuchyni, ložnici nebo šatně vybíráte skříně - hledejte ty vysoké. Třeba i na míru vyráběné - jen ty vám nabídnout možnost využití každého centimetru.
Pravidlo č. 7: Vybírejte funkční doplňky bytu
Když už hledáte vybavení bytu, které byste si chtěli pořídit, tak se raději rovnou dvakrát ptejte, jestli tento typ nábytku či jiného doplňku opravdu využijete. Skvělé jsou různé typy funkčních doplňků, které najdou využití hned v několika případech. Třeba jako designové radiátory - nejenže topí a hřejí, ale také slouží svou dekorativní funkcí a je možné je upgradovat na praktické poličky. Inspiraci můžete najít v našem článku, který popisuje, jak si poradit s malou koupelnou.
Pravidlo č. 8: Multitasking - zaměřte se na praktičnost
Když už toho místa není, tak jej opravdu využijte na 100 %. Příkladem můžou být v kuchyni vestavné spotřebiče. Třeba taková trouba, která nejenže slouží k pečení, ale zároveň je i mikrovlnou troubou pro rychlý ohřev jídla. Nebo rozkládací sedací soupravy malý byt krásně nafouknou - přes den stylové posezení a v noci perfektní spaní.
Pravidlo č. 9: O dispozičním řešení bytu se poraďte s profesionály
Neukousněte si moc velké sousto, pokud se chcete do rekonstrukce malého bytu pustit sami. Pokud se obrátíte na profesionály, tak si nejenže ušetříte čas a spoustu nervů, ale především vám architekti a designéři nabídnou řešení, které by vás samotné ani nenapadlo. V areálu Centra Kaštanová se můžete například obrátit na architekty a designéry z Archami (jejich realizaci malého bytu můžet třeba obdivovat na úvodní fotografii tohoto článku), Filip Pavliňák nebo Atmosféra DESIGN.
Pravidlo č. 10: Uklízejte!
Možná úsměvné, ale za to ze všech pravidel nejdůležitější. Udržujte ve svém malém bytě pořádek. Nejenže se vám bude snadněji žít, ale především vyniknou všechny vypsané tipy, které dosahují optické zvětšení a zútulnění interiéru. Máte příliš mnoho věcí, které nemáte kam uklidit? Zkuste se inspirovat minimalismem!
Jednoduchých 10 pravidel, které váš malý byt promění v krásný a moderní interiér.
Není to nic těžkého - stačí jen navštívit partnery Centra bydlení a designu Kaštanová a krásný malý byt je na světě.
Chci poradit se zařízením malého bytu