Potřebujeme váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby se vám mimo jiné mohly ukazovat informace týkající se vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Sortiment Značky Centrum Kontakt
Osamostatnit se a jít poprvé bydlet do svého bytu je velký krok v životě každého člověka. Ale představte si, že své první samostatné bydlení řeší člověk na vozíčku popř. lidé s různým zdravotním handicapem. To už vyžaduje značnou míru kompetencí, znalostí a dovedností. Naštěstí přivedla Liga vozíčkářů k životu unikátní projekt Klíč k samostatnosti, v rámci kterého v Brně kompletně přestavěli a vybavili speciálními komponenty takzvaný tréninkový byt. “Občas jsem musel porušit ergonomická pravidla, která se učí na škole, ale zjistil jsem zkoušením s hendikepovanými kolegy, že jim „normové“ řešení nevyhovuje,” říká Ing. arch. Filip Pšenčík, který na bezbariérové přestavbě pracoval.
Tento unikátní byt má sloužit k maximálnímu možnému osamostatnění a nezávislosti mladých lidí s těžkým fyzickým a kombinovaným postižením, ale také rodinám s dětmi nebo seniorům s handicapem. Lidé si zde mohou vyzkoušet, jaké řešení by mohlo pomoci právě jim k bezproblémovému bydlení. Vzorový byt lze dokonce pronajmout až na 14 dní a opravdu se tak s jednotlivými prvky sžít.
Tréninkový byt nabízí nespočet nastavitelných komponentů a speciálně upraveného nábytku. Například kuchyně disponuje speciální šuplíkovou myčkou, speciálním stahovacím kováním skříní a elektricky výškově nastavitelnou pracovní deskou. “Pracovní deska je tvarovaná tak, aby se dalo snadno dosáhnout přes celou její šířku. Je v ní navíc zabudován také svěrák a stavitelný fixační systém s tyčkami pro udržení různých předmětů,” upřesňuje architekt.
V jídelním koutě se nachází výškově nastavitelný stůl, který lze použít i jako pracovní. V pokoji je dominantou elektricky polohovatelná postel, která designově působí jako klasická manželská postel. Koupelna je vybavena vanou s dvířky pro lepší vstup a jsou zde také instalovány výškově stavitelné zařizovací předměty jako madla, toaleta, umyvadlo i sedátko ve sprše. “Největší oříšek byl právě v tom, co není vidět. Technické řešení pojezdů výškového nastavení WC a umyvadla, které bylo nutné vymyslet tak, aby se daly obložit, nikdo se v mezerách panelů, které se proti sobě pohybují, neporanil, a aby byly veškeré instalace odpadů a vody funkční při různých polohách,” dodává architekt k zapeklitostem navrhování projektu. V tréninkovém bytě jsou také prvky jako stropní pojezdy nebo dveře zasouvací do pouzdra.
V současné době neexistuje v Česku podobné zařízení. Tento unikátní bezbariérový tréninkový byt je vzorovým řešením v rozměrech skutečného 1+ kk. Byt lze navštívit, vyzkoušet si různé stavební možnosti a probrat svoje individuální potřeby s konzultantem na odstraňování bariér. Ten bude schopen navrhnout i stavební řešení na míru každému klientovi.
Tím se také mohou vyhnout velmi časté situaci, kdy si pořídí do svého bytu velmi nákladné prvky, které jim ve výsledku vlastně tolik nepomáhají. “Mám už několik klientů, se kterými jsme na základě tréninkového bytu navrhovali jejich vlastní bydlení, a ohlasy jsou kladné. Největší deviza tohoto projektu je podle nich to, že nemusí koupit někdy poměrně nákladné pomůcky naslepo, mohou si je vyzkoušet a uvědomit si, co jim vyhovuje a co ne,” vysvětluje architekt.
Tento projekt slouží v neposlední řadě také jako vzor pro další architekty, projektanty, bytové designery nebo výrobce nábytku, kteří se zde mohou inspirovat jednotlivými řešeními pro své handicapované klienty, jak potvrzuje Ing. arch. Filip Pšenčík: “Toto byla jedna z myšlenek našeho tréninkového bytu, kvůli které se realizoval. První nápad na Ligu přinesl Ing. arch. Adam Erben, kterého jsem na pozici architekta bezbariérovosti nahradil. Oba jsme si od začátku kladli za cíl oslovit s realizovaným tréninkovým bytem další architekty, kteří si zde s klientem mohou vyzkoušet vybavení bytu, různé rozložení nábytku, šířky průchodů atd. Každý jsme originál a u hendikepovaných osob toto platí dvojnásob.”
Na českém trhu je aktuálně k dostání celkem široký sortiment speciálních komponentů, byť ho nabízí pouze několik firem. Lze ale najít komplexní řešení, a to díky různé kombinaci produktů. Kvůli tomu, že se jedná o menší série, je do jejich ceny započten také vývoj, takže se jedná o poměrně nákladné prvky. Na jejich kvalitu se ale můžete spolehnout. “Také bych rád pokračoval v implementaci moderních technologií, ovládání bytu počítačem a hlasem,” dodává architekt k otázce možnosti dalšího vylepšování bytu.
Tréninkový byt se budoval relativně dlouhou dobu, protože veškeré technologie byly vyvíjeny právě jako prototypy, převážně firmou Mave, která je známá především jako výrobce obytného vozidla pro vozíčkáře. Kuchyňská linka obsahuje zase velké množství komponent od společnosti Hafele Czech & Slovakia s.r.o., stropní pojezdy vyrobila společnost VECOM a vanu s bočními dvířky dodala společnost Keraservis (Centrum bydlení a designu Kaštanová).
Faktem ale zůstává, že bytů, jako je tento, je na českém trhu pomálu a klient nemá mnoho možností. “Bylo by skvělé, kdyby se pro hendikepované začalo stavět více bytů, například, aby se legislativně zakotvilo určité procento bytů v nové výstavbě, které musí splňovat požadavky bezbariérovosti. V současnosti se vzhledem k ceně staví byty co nejmenší a spousta tyto nároky nemůže splnit,” uzavírá architekt.
Článek vznikl v rámci příprav magazínu OKO 2022 - přečtěte si jej celý ZDE.